Okul Temizliği

Okul Temizliği Hizmeti almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Arayın: 0542 352 07 89

Okullar, çocukların uzun saatler kalabalık bir şekilde eğitim aldıkları ve buna bağlı olarak birçok mikroba maruz kalabilecekleri alanlardır. Bu yüzden sınıflar, koridorlar, laboratuvarlar, öğretmen ve yönetim odaları, okul bahçesi, okul tuvaletleri gibi geniş bir alanı kapsayan okulların temizliği oldukça önemlidir. Bu ortamlarda önemli sağlık sorunlarının oluşmaması adına, düzenli aralıklarla derinlemesine temizlik yapılmalıdır. Okul temizliği kapsamında özellikle, çocukların sıklıkla kullandıkları sınıf ve lavaboların temizliğine ayrı bir özen gösterilmelidir. Okul temizliğinin gerektiği gibi yapılması temizlik firmaları kadar okul yönetiminin de sorumluluğundadır. Okul yönetimi, temizlik görevlilerinin işlerini gerektiği gibi yapıp yapmadıklarını düzenli olarak denetlemelidir. Bunun dışında aileler çocuklarına gerekli temizlik eğitimlerini vermeli, okullarda temizliğin önemini kavramalarını sağlamalıdırlar.

Okul Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Okul temizliği düzenli olarak, günde birkaç defa yapılmalı ve çocukların hijyenik ortamlarda eğitim almaları sağlanmalıdır. Ayrıca bu temizlik, çocukların kullanılan temizlik malzemelerinden etkilenmemeleri ve kimyasallara maruz kalmamaları adına çocuklar okula gelmeden önce yapılmalıdır. Özellikle lavabo ve koridorların temizliği, gün içerisinde birkaç kez, çocuklar ders saatindeyken yapılmalıdır. Bu işlemler yapılmadan önce ilk olarak pencereler açılmalı, okul ve okul bahçesi süpürülmeli, çöpler toplanmalı ve havalandırılmalıdır. Böylece çocuklara, rahatlıkla hareket edebilecekleri hijyenik bir ortam sunulmuş olur. Okul içerisinde kullanılan bilgisayar, hesap makinesi, telefon, elektronik cihazlar ve masa, sıra, dolap gibi eşyaların tozları düzenli olarak alınmalıdır. Okulların için kadar dış temizliği de oldukça önemlidir. Okul dış cephesinin, camlarının ve bahçesinin düzenli periyodlarla temizlenmesi gerekir. Okul içindeki ve dışındaki çöp kovaları boşaltılmalı, kapı paspasları temizlenmeli, yangın söndürme tüpleri gibi teçhizatlar tozları alınarak muhafaza edilmelidir.

Okul Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Okul temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır. Bunlardan ilki, okul temizliği için işini doğru yapan, profesyonel bir ekibin seçilmesidir. Çünkü okullar kapsamlı, doğru tekniklerle ve detaylı olarak temizlenmesi gereken alanlardır. Ayrıca temizlik görevlilerinin çocuklara karşı sabırlı ve anlayışlı olmalarına da dikkat edilmelidir. Okul temizliğinde seçilen temizlik ürünlerinin de sağlığa zararlı kimyasal içermemeleri oldukça önemlidir. Bu ürünlerin listeleri okul yönetimi tarafından, temizlik firmasından özellikle temin edilmeli ve sağlığa zararlı ürün kullanımı olup olmadığı denetlenmelidir. Temizlik işlemleri, herhangi bir kazanın yaşanmaması adına çocuklar okulda değilken ya da dersteyken yapılmalıdır. Okullar sık sık havalandırılmalı ve temiz hava girişi sağlanmalıdır. Tuvaletler sıklıkla kontrol edilmeli ve gün içerisinde birkaç defa temizlenerek sürekli temiz kalması sağlanmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş
Tıkla Ara, Fiyat Al